Haber

Kilez Deresi’ni kirleten firmaya çifte ceza

KOCAELİ (İGFA) – Kilez Deresi’ni kirleten Taç Bevcan Türkiye, faaliyetten men cezası aldı. Bildirimin ardından şirket mühürlenir ve faaliyetten men edilir.

Derenin kirlenmesi hem Kocaeli’de hem de Türkiye’de büyük tepki gördü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Heyet 2022 yılının son toplantısını yaptı. Toplantıda geçtiğimiz Pazar günü Kilez Çayı’nın kirlenmesi ve ilgili şirketin aldığı kararlar masaya yatırıldı. Halkta büyük tepkiye neden olan kirlilik olayı cezasız kalmadı. Meclisin aldığı kararla Crown Bevcan Turkey firmasının faaliyet göstermesi yasaklandı. Firmaya yapılan bildirimin ardından Büyükşehir Zabıtası firmayı mühürleyip faaliyetten men edecek.

NE OLDU?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 25 Aralık Pazar günü Kiraz Çayı’nda kirlilik olduğuna dair ihbar alması üzerine acilen olay yerine giden Büyükşehir Çevre Koruma ve Denetim Müdürlüğü’ne bağlı gruplar, yaptıkları incelemelerin ardından kirliliği tespit etti. Kilez Deresi’ndeki yoğun beyaz köpüğü ve kirliliği ilgili kurumlara ileten Büyükşehir ekipleri, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İSU Genel Müdürlüğü ve AFAD ekipleriyle birlikte incelemelerini derinleştirdi.

Kirliliğin Kiraz Deresi’nin Çuhane Deresi koluna dökülen yağmur suyu kanalından geldiğini belirleyen gruplar, Crown Bevcan Türkiye adlı işletmede inceleme başlattı. Yapılan incelemede şirketin kullandığı malzemenin beyaz bir sıvı olduğu görüldü ve bu malzemeye işletmenin yağmur suyu hudutlarında da rastlandı.

İşletmenin kendi döşediği yağmur suyu kanalından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından söz konusu yağmur suyu kanalından numuneler alındı ​​ve ortaklaşa bir rapor hazırlandı.

İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, söz konusu şirkete 1 milyon 470 bin 960 lira idari yaptırım kararı verirken, sorumlular hakkında Cumhuriyet başsağlığı diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu