Dünya

Sabancı’dan hisse geri alım beyannamesi

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Sabancı Holding’in yeni yatırımları hakkında konuştu.

Bloomberg HT’ye konuşan Alper, yeni bir iklim teknolojileri şirketi kurduklarına değinerek, “Yabancı enerji yatırımlarına başladık. Önümüzdeki dönemde iklim ve malzeme teknolojileri ile dijital teknolojilere ağırlık vereceğiz. Bu şirketlerden biri olmak istiyoruz. sürdürülebilir alanlarda taraf tutan, küresel ölçekte yeni dönem yatırımlarını hayata geçiren, “Önümüzdeki 20-25 yıla hazırız. Önümüzdeki 20-25 yılda dünyayı şekillendirecek sürdürülebilirlik etrafında şekillenecek yeni teknolojiler olacak. Biz Türkiye olarak ya bunun müşterisi konumunda olacağız ya da onu şekillendiren dinamiklerin içinde olacağız. Sabancı Holding olarak ona yön veren bir oyun kurucu olarak burada olmak istiyoruz ve yatırım yapıyoruz.” .

‘ŞİRKETLERİMİZ DEĞERLENDİRMEYE DEVAM EDECEK’

Alper, holdingin geri alım programı ve temettü dağıtımı hakkında da açıklamalarda bulundu.

Sabancı Holding CEO’su Alper, “Son 5 yılda yaptığımız yatırımı önümüzdeki 5 yılda iki katına çıkaracağız. Bunların yüzde 25’ini büyütmek ve mevcut işimizi korumak için yapacağız. Yüzde 75’ini de düşündüğüm alanlarda yapacağız. Yatırım için paramız ve borçlanma kabiliyetimiz var” dedi.“Pay geri alım programımızla payımızı destekliyoruz. Sabancı Holding şirketlerimizin daha pahalı olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Amacımız iskonto oranını düşürmek. Kâr dağıtım politikasında bu yıl yüzde 5-20 bandında dağıtım yapacağız. Bazı şirketlerimizde enflasyon muhasebesi sonuçlarımızı geri çekiyor.”

‘SÖYLEMEKTEN EYLEME GEÇMEK’

Cenk Alper de Davos’ta tepeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Küresel sorunların çözümü olmadığının, artık harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizen Alper, “Dünya, küresel güç krizi, enflasyonist baskılar, gıda krizi, durgunluk gibi bir belalar yumağının içinde. Parçalanmış bir dünya Davos’un ana gündemidir.Yani son 5 yılda dünyanın karmaşık sorunlarına kalıcı çözümler üretemedik.En büyük beklentim artık telaffuzdan tutunda çözüme kadar yol haritalarımızı belirleyip hayata geçirmemiz. Tedarik zincirlerinin dönüşümü Türkiye için bir fırsat. Türkiye’nin coğrafi avantajı devam ediyor. Öngörülebilirlik rekabet için en değerli kriter. Türkiye dünyanın saf elektrik üretimi. Türkiye elektrik ve sanayide fark yaratabilir” dedi.

bergama-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu